poniedziałek, Lipiec 23

Twój żołądek i mózg są połączone

Nowe badanie dostarcza więcej dowodów na to, że istnieje głęboki związek między naszym jelitem a mózgiem. Odkrycia sugerują, że probiotyki – tak zwane „dobre” bakterie wspomagające trawienie – mogą również pomóc złagodzić objawy depresji. Istnieje około 300 do 500 gatunków bakterii, które żyją w ludzkim jelicie. Wiele pomaga w trawieniu i utrzymuje prawidłowe działanie układu żołądkowo-jelitowego.
Naukowcy twierdzą, że te probiotyki odgrywają rolę w aktywności neuronowej, która kontroluje trawienie. Ponadto istnieją nowe dowody, że probiotyki mogą wpływać na stan psychiczny lub nastrój.
Premysl Bercik jest naukowcem z Ontario McMaster University w Kanadzie. Bercik jest zainteresowany połączeniem między jelitem a mózgiem przez miliony bakterii żyjących w przewodzie pokarmowym. Bercik zauważa, że od 40 do 90 procent osób z zespołem jelita drażliwego lub IBS również cierpi na objawy lęku i depresji. Lekarze jeszcze nie wiedzą co powoduje IBS. Powoduje on bóle w żołądku i może ingerować w proces usuwania odpadów z organizmu. Sama trudność i dyskomfort mogą powodować depresję. Badania prowadzone przez Bercika wskazują jednak, że obecność lub brak bakterii jelitowych może wpływać na nastrój osoby. „Odkryliśmy, że pacjenci leczeni tą probiotyczną bakterią poprawiają obraz swoich jelit, ale również zaskakująco obniżają wyniki depresji, co oznacza poprawę nastroju, co wiązało się również z zmianami w obrazowaniu mózgu”.
To, co Bercik opisuje to małe doświadczenie, wczesne badanie 44 pacjentów z IBS, którzy także mieli lęki lub depresję. Połowa pacjentów otrzymywała codziennie probiotyk. Druga połowa otrzymała nieaktywną substancję zwaną placebo. Pacjenci byli następnie obserwowani przez 10 tygodni. Na początku badania naukowcy ocenili poziom depresji i lęku u pacjentów. Później pacjenci patrzyli na połączenie szczęśliwych i smutnych zdjęć. W tym samym czasie urządzenia do obrazowania rejestrowały reakcje mózgu na te obrazy. To pokazało naukowcom, jakie części mózgu były aktywne w związku z obrazami. Po sześciu tygodniach 64 procent pacjentów stosujących probiotyk miało spadek wyników depresji. Wyniki depresji spadły również u 32% pacjentów przyjmujących placebo. Drugie badanie obrazowe wykazało zmiany w wielu obszarach mózgu zaangażowanych w kontrolę nastroju, u pacjentów, którzy poczuli się lepiej. Bercik twierdzi, że potrzebne są większe badania, aby potwierdzić wyniki. „Myślę jednak, że to pokazuje wielką zapowiedź. Mam na myśli nowe zabiegi, nie tylko u pacjentów z funkcjonalnymi zaburzeniami jelit, takimi jak zespół jelita drażliwego, ale także mogą oferować nowe zabiegi u pacjentów z pierwotnymi zaburzeniami psychicznymi, takimi jak depresja lub lęki”.

Udostępnij: