sobota, Maj 26

Niezwykłe właściwości orzechów

Orzechy już w starożytności uważane były za rośliny magiczne. Uchodziły za symbol mądrości oraz szczęścia. Dziś już wiemy, że ich magia zawarta jest we wnętrzu. „Eliksir młodości” – bo tak nazywane są orzechy – jest źródłem wielu cennych minerałów, witamin, białka oraz kwasów nienasyconych. Orzechy ponadto zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia oraz miażdżycy. Jednakże to nie wszystkie ich zalety.
Orzechy laskowe są doskonałym źródłem witamin A, E, C, B1, B2, B3 oraz B6. Dodatkowo zawierają minerały, takie jak magnez, fosfor, wapń i potas, które mają zbawienny wpływ na pracę mózgu. Nie należy zapominać o zawartych w nich solach mineralnych cynku, żelaza oraz miedzi, które mają pozytywny wpływ na procesy krwiotwórcze.

Orzechy laskowe przede wszystkim powinny być spożywane przez kobiety w ciąży, dzieci, osoby przemęczone, mające problemy z zaśnięciem, a także chore na anemię.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z właściwego wpływu orzechów na masę ciała. Większość osób odchudzających się unika ich jak ognia. Jest to duży błąd, gdyż orzechy laskowe posiadają wiele cennych dla zdrowia protein, kwasów tłuszczowych oraz błonnika pokarmowego. Wpływają one na poprawną pracę układu pokarmowego, przyspieszają przemianę materii oraz obniżają cholesterol. Zarówno wiele kobiet jak i mężczyzn stara się walczyć z przedwczesnymi oznakami starzenia się skóry. Antyoksydanty takie jak witamina A, C i E, które zawarte są w orzechach laskowych, skutecznie zapobiegają działaniu szkodliwych wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie się organizmu. Dodatkowo składniki zawarte w tych orzechach przyśpieszają proces gojenia się małych ran, produkcję kolagenu oraz uelastyczniają naczynia krwionośne.

Kosmetyki pielęgnacyjne zawierające wyciąg z orzechów laskowych wpływają dobroczynnie na skórę suchą, wrażliwą oraz z problemami skórnymi, takimi jak np. pękanie naczynek. Wynika to z ich właściwości stabilizujących, które przeciwdziałają oznakom zmęczenie oraz starzenia się skóry. Wyciąg z orzechów wykorzystywany jest również w olejkach używanych do zabiegów pielęgnacyjnych oraz masażu.

Udostępnij: